Vacip Kurban | Kardeş Eli
FAALİYETLERİMİZ

Vacip Kurban

Sözlükte “lüzumlu, sabit, gerekli olan şey” anlamına gelen vacip, farz kadar kesin olmamakla birlikte kuvvetli bir delil ile yapılması emredilen şeylerdir. Vacibi yerine getirmemek, farzın terki ölçüsünde olmasa bile yine de günahtır ve sorumluluğu yerine getirmeyi gerektirir. Kurban ibadeti fıkıhta, vacip, nafile, adak, akika ve şükür kurbanı olmak üzere farklı başlıklar altında incelenir.

Kesilmesi vacip olan kurbanlar

Kurban; Müslüman, ergin, akıllı ve bir yerde misafir olmayan kimselere vaciptir. Kurbanın vacip olması için bu şartların yanı sıra, kişinin belirli bir maddi güce de sahip olması gerekir.

Adak kurbanı normal şartlarda vacip olmadığı halde, kişinin kendisine vacip kıldığı kurbandır. Adak, sadece sevap kazanmak amacıyla herhangi bir şarta bağlanmadan yalnızca Allah'a adanabileceği gibi, arzu edilen sonuçların elde edilmesine de bağlanabilir. Bu durumda şartın meydana gelmesinin ardından adanan kurbanın kesilmesi vacip olur.

Adak kurbanının Kurban Bayramı’nda kesilen kurbandan farkı

Adak kurbanını Kurban Bayramı’nda kesilen kurbandan ayıran özellik, bir şeyin ya da bir şartın gerçekleşmesi üzerine kurbanın adanmasıdır. Kurban Bayramı’nda kesilen kurban ise dini vazifeyi yerine getirmek içindir. Adak kurbanı fakirlere dağıtılır. Kurbanı adayan kişi etinden yiyemez.

Online bağış kısmından kolayca bağış yapmak mümkün

Günümüzde, vacip kurban kesme veya herhangi bir iş için adak kurban niyetine girmiş olanların bu ibadeti yerine getirmeleri; kesim işlemi, kesimhane ve kesilen hayvanın etinin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması yönünden kolay olmamaktadır. Kardeş Eli İnsani Yardım Derneği’ne kurban bağışlarınızı online olarak ileterek vekalet verebilirsiniz. www.kardeseli.org.tr adresinden online bağış kısmına gelerek dilediğiniz kesim yeri, hisse sayısı ve iletişim bilgilerinizi ilgili alanlara yazarak kolaylıkla bağış yapmanız mümkün.

 

Bu kurban herkes için bayram olsun

Hayırseverler bu Kurban Bayramı’nda Kardeş Eli İnsani Yardım Derneği aracılığıyla kurbanlarını dünyanın dört bir yanındaki mazlum kardeşlerimize gönderebilirler. 2006’dan beri sürdürdüğümüz yardım faaliyetleri kapsamında 2019 yılını bitirdiğimizde toplam 10 ülke ve 85 bölgede, 11 bin 165 kurban bağışı ile 478 bin 500 aileye et dağıtımı gerçekleştirdik ve paylaşmanın bereketini hayırseverlerle birlikte yaşadık. Allah rızası için bağışlamış olduğunuz vacip kurbanlarınızı Türkiye, Asya, Afrika, Gazze ve Yemen’de yaşayan yoksullara, mağdurlara, yetimlere ve kimsesizlere ulaştırmak için yılın 365 günü çalışıyoruz.

 

Yurt içindeki ve yurt dışındaki ihtiyaç sahipleri için

Yüz binlerce ihtiyaç sahibi insanın mutluluğuna vesile olmak için siz de bağışlarınızla destek olabilirsiniz. Yurt içi ve yurt dışı olmak üzere kampanyayı iki farklı şekilde yürüten Kardeş Eli Derneği, bağışçıların hisselerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırır. Kurbanlar ihtiyaç sahiplerine ulaştığında ise bağışçılara fotoğraf ve video göndererek ile bilgilendirir.

Yetimlere, mazlumlara ulaşmanın yollarından biri

Kurban bağışlarınız, ocağında yemek pişiremeyen mazlum annelerin, evini geçindirmekte zorlanan boynu bükük babaların ve hayatında henüz hiç et yiyememiş yetimlerin yaşadığı ihtiyaç sahibi bölgelerde kesilsin, onlara da bayram olsun.

Afrika’da bir hisse bedeli: 485 TL

Afrika’da bir küçükbaş bedeli: 585 TL

Srilenka'da kurban bedeli: 1250 TL

Türkiye’de kurban bedeli: 1.250 TL

Yemen’de kurban bedeli: 1.250 TL

Bangladeş’te kurban bedeli: 1.250 TL

Arakan kurban bedeli: 1.250 TL

Gazze’de kurban bedeli: 2.250 TL

 

Sizler de dünyanın her bölgesindeki yoksul, yetim ve ihtiyaç sahiplerine kurban veya hisse bedeli bağışlayarak kardeş eli olmak için, Kardeş Eli İnsani Yardım Derneği’ne www.kardeseli.org.tr adresinden veya 444 44 46-0216 224 2 224 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Vacip kurban