Şükür Kurbanı | Kardeş Eli
FAALİYETLERİMİZ

Şükür Kurbanı

Şükür kurbanı

Bir kimsenin gerçekleşmesini arzu ettiği bir amaca ulaşması veya bir nimete nail olması sebebiyle kesmiş olduğu kurban, şükür kurbanıdır. Temettü ve kıran haccı yapan kişiler, aynı mevsimde hac ve umreyi birlikte ifa ettikleri için, kestikleri kurbana da şükür kurbanı denilmektedir.

Şükür kurbanı, Allah’a teşekkür ifadesidir

Şükür Kurbanı, Allah’a kalben yakınlaşmamızı, verdiği sayısız maddi ve manevi nimetler için teşekkür ifademizi temsili eder. Şükrümüzün bir ifadesi olarak O’nun rızasını kazanmak için ve ihtiyaç sahibi kardeşlerimizi etinden istifade etmesi için kurbanımızı yoksullarla paylaşabiliriz.

Şükür ve adak kurbanının farkı

Allah’a şükür niyetiyle kesilen kurban, kişinin içinden gelerek yaptığı ve dinen yerine getirilmesi zorunlu olmayan bir eylemdir. Ancak bir nimetin elde edilmesi, arzunun gerçekleşmesi için adak adamış kişilerin, dilekleri gerçekleştiğinde kestikleri kurban adak kurbanıdır ve kesilmesi zorunludur. Şükür kurbanını adak kurbanından bu yönüyle ayrılır.

Şükür kurbanının etinden kesen kişi de istifade edebilir

Şükür kurbanını eğer kendimiz kesiyorsak etinden yiyebildiğimiz gibi annemize, babamıza, dedemize, ninemize, çocuklarımıza ve torunlarımıza da şükür kurbanından yedirebiliriz. Kurban etinden ihtiyaç sahibi akraba, komşu ve muhtaç kimselere dağıtabiliriz.

Allah’ın nimetlerine şükretmemiz için sayısız sebep vardır. Sahip olduklarımızı şükür için, hiç görmediğimiz, tanımadığımız insanların mutluluğunu paylaşmak adına kurban kesebilir, onları da şükrümüzün hayrına dahil edebiliriz.

Şükretmek için her zaman, doğru zamandır

Allah’a şükür amacıyla kesilen şükür kurbanının kesimi için belirlenmiş bir zaman dilimi yoktur. Dilediğiniz zaman kurbanı kesebilirsiniz. Kestiğiniz kurban etinin yoksullara ulaştırılması ile hem siz mutlu olursunuz, hem de ihtiyaç sahipleri…

                                    

Kardeş Eli Derneği, kurbanlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırır

Bağışladığınız küçükbaş ya da büyükbaş hisse şükür kurbanı yurtdışında hizmet verilen ülkelerde kesilmektedir. Kurbanlar, İslami usul ve kaideler gözetilerek kesilir. Dağıtım için parçalara ayrılan kurbanlık et, aracı kurum olmadan ilk elden yoksullara ulaştırılır.

Türkiye’de, Asya’da, Afrika’da, Gazze ve Yemen’de ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor

Şükür kurbanı kestirmek isteyen kişiler isterlerse şükür hisse bağışını Kardeşeli Derneğine yaparak da kestirebilirler. Allah rızası için bağışlamış olduğunuz şükür kurbanlarınızı Türkiye, Asya, Afrika, Gazze ve Yemen’de yaşayan yoksullara, mağdurlara, yetimlere ve kimsesizlere ulaştırmak için yılın 365 günü çalışıyoruz. Kesilen kurbanlar okullarda, medreselerde, yetimhanelerde sağlıklı koşullarda kesilerek ihtiyaç sahibi kişilere dağıtılmaktadır. Kurban bağışları derneğimizin hesaplarına ulaştıktan sonra bağış yapan kişiden vekâlet alınır ve 48 ile 72 saat içerisinde kesilir. Kesim ve dağıtım aşamalarıyla ilgili kişiler, video ve fotoğraflarla bilgilendirilir.

Online bağış bölümünden yer ve hisse adedi seçilebiliyor

Kurbanınızı, derneğimizin merkezine gelerek, web sayfası yoluyla veya derneğimize telefon açarak ulaştırabilirsiniz. Online olarak bağış yapmak hem güvenilir hem de kolaydır. Web sayfamızda bulunan online bağış bölümünden kurbanınızın kesim yerini ve hisse adedini seçebilir kimin veya kimlerin adına bağışta bulunduğunuzu belirterek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Bilgi almak ve bağış yapmak için 444 44 46 veya 0216 224 2 224 numaralarından bize ulaşabilir veya info@kardeseli.org.tr adresine mail gönderebilirsiniz.