FAALİYETLERİMİZ

Su Kuyusu Yardımı

Kardeş Eli Su Kuyusu Açım Süreci Nasıl Gerçekleştiriliyor?

Kardeş Eli İnsani Yardım Derneği, su kuyusu açılış faaliyetlerini Asya Bölgesi Bangladeş Srilanka ülkelerinde ve Afrika Bölgesi  Çad Mali Uganda BurkinoFaso Somali Etiyopya ülkelerinde yürütmektedir.

Aileniz, arkadaş grubunuz, iş arkadaşlarınız veya akrabalarınızla bir araya gelerek su kuyusu açtırabilir ya da su kuyusu fonuna dilediğiniz miktarda bağışta bulunarak ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin suya kavuşması için gerekli çalışmalara destek olabilirsiniz. Sizler de Kardeş Eli aracılığı ile kendi adınıza veya geçmiş büyüklerinizin adlarına bir su kuyusu açtırmak isterseniz Asya bölgelerinde muson yağmurları olması sebebiyle kuyu açılışları 4 ila 6 hafta sürmekte, Afrika bölgelerinde kuraklık sebebiyle bu süre biraz daha fazla uzayarak 8 ila 10 hafta içerisinde su kuyuları açılmaktadır. Kardeş Eli ekipleri tarafından en çok ihtiyaç olan bölgeler belirlenmektedir. Detaylı bilgi için 444 44 46 / 0216 224 2  224 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Sizlerin isimlerini olduğu tabelalar yerleştirilir ve sizlere kuyuların konumu, Whatsapp, Mail yolu ile video ve fotoğraflar gönderilir.

“İNSANLIK İÇİN” TEMİZ SUYA ULAŞAMAYAN İNSANLARA YARDIMCI OLALIM

Su kuyusu fiyatları bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Bangladeş'te 4.750TL'ye, Çad'da 12500, Mali'de 14.500TL'ye, Burkina Faso'da 16500TL'ye, Afrika Bölgesi 'nde 16.500TL'ye, Somali'de ise 19500 normal standartlarda bir su kuyusu açtırabilirsiniz.

Asya, bölgelerinde muson yağmurları olması sebebiyle fiyatlar biraz daha düşük maliyetlidir.

Bu bölgelerde su kuyusu derinlikleri 30 ile 50 metre aralığındadır.

Afrika bölgelerinde kuraklık sebebiyle su kuyusu derinlikleri 30 ile 100 metre mesafe aralığındadır.

Afrika Bölgesi Su Kuyusu

Birleşmiş Milletler verilerine göre Afrika’daki insanların %66’sı kurak ve yarı kurak yerlerde susuzluk problemi yaşıyor. Küresel ısınmada Afrika bölgesini giderek daha da etkiliyor.Afrika Bölgesi en kurak dönemlerini yaşıyor. Bu yüzden bölge halkının su ihtiyacını karşılamak için su kuyularının açılması gerekiyor.

Afrika Bölgesi ‘da kirli sulara bağlı kolera, tifo, dizanteri zatürre gibi hastalıklar yüzünden binlerce kişi ölüyor. Kardeş Eli Su Kuyusu projeleri ile bölgede su kuyuları açarak, bölge halkına temiz su imkanı sağlamaktayız.

Kuraklık, yokluk, hızlı nüfus artışı ve kirlilik temiz su kaynaklarını tehdit etmektedir. Sağlıklı suya sahip olunmadığında kitlesel hastalıklar giderek artıyor. Temiz su kaynaklarının azalmaması için ciddi önlemler alınmaz ise insanlar daha büyük tehlikeler ile karşı karşıya kalacak. Özellikle Afrika’da insanlar günlük temiz su ihtiyaçlarını karşılamak için kilometrelerce yürümek zorunda kalıyorlar.

Afrika Bölgesi bölgesinde yaşayan insanlar maddi imkansızlıklar nedeni ile temiz ve sağlıklı suya ulaşmak için su kuyusu açamıyor ve kirli suları içmek zorunda kalıyorlar. Su kuyusu açma maliyetleri bölgelere ve kuyu tiplerine göre maliyetler değişkenlik gösteriyor. Afrika bölgesinde kuraklık yaşanması açılacak kuyuların daha derin olmasına neden oluyor.

Derneğimiz su kuyusu açmak için, öncelikle en çok ihtiyaç olan bölgeyi belirliyor. Su, bulunduğu yerde insanlara hayat oluyor. Açlık ve kuraklıkla mücadele eden ihtiyaç sahiplerine açılan su kuyuları hayat veriyor.

Asya Bölgesi Su Kuyusu

Asya ülkesi olan Bangladeş, dünyanın en fakir ve gelişmemiş ülkeleri arasında yer alıyor. Akarsuların bulunduğu ülkede içilebilir temiz su sıkıntısı çekiliyor. Dünyanın en yoksul ve kalabalık ülkeleri arasında bulunan Bangladeş’te insanlar yoksulluk, açlık ve susuzlukla mücadele ediyor. Yoksulluğun çok fazla olması en çok çocukları ve yaşlıları etkiliyor.

Bataklık bir ülke olan Bangladeş’te fakirlik ve imkansızlıktan dolayı, bölgede normal ulaşım yolları bulunmuyor ve evlerde su şebekeleri yoktur. İnsanlar yaşamlarını pis suların biriktiği göletlerden faydalanarak sürdürmeye çalışıyorlar. Bu yüzden bölgenin temiz suya ihtiyacı vardır.

Kardeş Eli Derneği olarak bölgenin halkını temiz suya kavuşturmak için su kuyusu projelerini hayata geçiriyoruz. Temiz suyun bölgede olmaması zaten fakir olan halkı salgın hastalıklara sürüklüyor. Sizlerde iş arkadaşlarınızla ya da akrabalarınız ile bir araya gelerek su kuyusu açtırabilirsiniz. Bir miktar yapılan bağışlar ile ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin suya kavuşmasına umut olabilirsiniz. Asya bölgesinde yer alan Bangladeş’te muson yağmurlarının olması nedeni ile kuyu açılışları 4 ila 6 hafta sürmektedir. Su kuyularının derinlikleri 30 ile 50 metre aralığındadır.

Temiz suyun bulunmadığı bölgelerde salgın ve bulaşıcı hatalıklar artmaktadır. Bunun sonucu olarak ölümler de artmakta ya da binlerce insan yaşadıkları sağlık problemleri nedeni ile sakat ya da yatalak kalmaktadır. Susuzluktan ve açlıktan en çok çocuklar ve yaşlılar etkilenmektedir. Derneğimiz bölgede yaptığı çalışmalar ile öncelikli su kuyusu açılması gereken bölgeyi tespit etmektedir.

Bir Damla Bir Hisse

Kardeş Eli İnsani Yardım derneğimiz, Afrika’da 2006 yılından bu yana insanlık için su kuyusu çalışmalarına devam ediyor. Derneğimiz yaptığı çalışmalar ile dünyanın dört bir yanında Afrika, Asya ve orta doğu ülkelerinde su ihtiyacının karşılanması için ‘’Bir damla bir hisse 175 lira ‘’ sloganı ile kampanya başlatmıştır.

İnsanlar Afrika’da susuzluk, kuraklık ve bunun sonucu olarak da hastalıklar ile mücadele ediyor. Su kuyularının fiyatları ülkelerin ekonomik şartlarına, bölgenin ve zemininin durumuna göre, kuyunun basma tulumbalı, elektrikli, jeneratörlü olma gibi özelliklerine göre değişmektedir. Yine kuyularda gelen arızalar ve tamir masrafları da derneğimiz tarafından karşılanmaktadır.

Srilanka, Bangladeş gibi ülkelerde ortalama bir su kuyusunun açılma maliyeti 4 bin 750 liradır. Kardeş Eli derneğinin hisseli su kuyusu çalışmalarına ‘’Bir damla Bir hisse 175 lira’’ ile bağışta bulunabileceğiniz gibi serbest bağış miktar bölümünü seçerek istenilen miktarda su kuyusu açılması için destekte bulunabilirsiniz.

Afrika’da birçok ülkede milyonlarca insanın içtiği su sağlıklı değildir. Sularda bakteri ve virüsler bulunmaktadır. İnsanlar bu kirli suları kullanarak yaşamlarına devam etmeye çalışmaktadır. Müslüman kardeşlerimizin hem abdest ihtiyaçlarını hem de genel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için su kuyularına ihtiyaç vardır. Derneğimiz yaptığı önemli çalışmalar ile bu bölgelerde su kuyusu açmaktadır.

Su kuyuları sayesinde, ölümlere neden olan tifo, kolera, zatürre, dizanteri gibi salgın hastalıkların önüne geçilecektir. Bu nedenle derneğimiz ihtiyaç önceliğine göre su kuyusu çalışmalarına devam edecektir. 

Serbest Su Kuyusu Bağışı

Bir yudum su için insanlar kilometrelerce yol gitmek zorunda kalıyor. İnsanlar su sıkıntısı ve kirli sular nedeni ile bulaşıcı ve salgın hastalıklar ile karşı karşıya kalmaktadır.

Su, insanın hayatını devam ettirmesi için en önemli ihtiyaçtır. Fakat bugün dünyada bir milyardan fazla insan temiz suya ulaşma sıkıntısı çekmektedir. Afrika ve Asya ülkelerinde kirli sulardan ve sağlıksız koşullardan dolayı her gün 5000’nin üzerinde çocuk ölmektedir.

Derneğimiz temiz suya ulaşamayan insanlara yardım eli uzatarak onlara temiz su imkanları sunuyor. Su kuyuları açarak binlerce insanı temiz suya kavuşturuyoruz. Kuraklık, yokluk, hızlı nüfus artışı ve kirlilik içilebilir temiz su kaynaklarını tehdit ediyor.

İhtiyaç sahibi insanların temiz suya kavuşmaları için sizlerde akrabalarınızla, arkadaşlarınızla bir araya gelerek su kuyusu açtırabilirsiniz. Kardeş eli derneğimiz aracılığı ile sizde bir kuyu açtırmak isterseniz, Asya bölgelerinde muson yağmurları nedeni ile kuyu açılışları 4 ila 6 hafta sürmekte, Afrika bölgelerinde kuraklık sebebiyle ise bu süre daha da uzayarak 8 ila 10 hafta içerisinde su kuyuları açılmaktadır. Kardeş Eli derneği olarak en çok suya ihtiyaç olan bölgeleri belirleyerek önceliği bu bölgelere vermekteyiz.

Açılan su kuyuları ile kardeşlerimiz kilometrelerce uzağa gitmekten kurtulmakta hem de sağlıklı temiz suya kavuşmaktadır. Böylelikle kuraklık nedeni ile susuzluk yaşayan insanlar su ile hayat savaşına yenik düşmüyor.