Nafile Kurban | Kardeş Eli
FAALİYETLERİMİZ

Nafile Kurban

NAFİLE KURBAN

Allaha şükretmenin ve kulluğu göstermenin pek çok yolu vardır. Kurban da bu yollardan biridir. Kurban bayramı dışındaki sair zamanlarda, Allah rızası için farklı niyetlere kesilen kurbanlar nafile kurbanlardır. Bazı durumlarda kurban kesilmesi dinen zorunlu kılınmış, bazı durumlarda ise kişinin tercihine bırakılmıştır. Bu durumlar vacip ve nafile olarak adlandırılır.

Kurbanlar vâcib ve nafile olmak üzere ikiye ayrılır

Vâcib kurbanlar şunlardır:

1 - Zengin sayılan kimselerin kesmekle mükellef oldukları kurban (Udhiye kurbanı).

2 - Adak edilen kurban (Nezir kurbanı).

3 - Hacc-ı Kıran ve Hacc-ı Temettü yapanların kesmek zorunda oldukları şükür kurbanları (Hedy kurbanı).

4 - Hacda kurban kesmeyi icap ettiren bir kusur işleyen kimsenin kesmesi gereken ceza kurbanları.

5 - Bir fakirin kurban etmek niyetiyle satın aldığı bir hayvanı kurban etmesi de vaciptir.

 

Udhiyye, adak, akîka ve nafile kurban

Nafile kurbanlar ise bu saydıklarımızın dışında kalan ve sırf nafile olarak kesilen kurbanlardır. Akîka kurbanları, Hacc-ı İfrad yapanların kestikleri kurbanlar, Kurban bayramı dışında kesilen kurbanlar gibi…

Ortak kesilen kurbanlarda, hissedarlardan her birinin kurbanlarını aynı maksat için kesmiş olmaları gerekmez. Ortakların her birinin ibadet niyetiyle katılmış olması kaydıyla bir kısmı udhiyye, diğer bir kısmı ise adak, akîka, nafile kurbanı olarak niyet edebilirler.

 

Nafile kurbanlarınız için yılın 365 günü çalışıyoruz

Allah rızası için bağışlamış olduğunuz nafile kurbanlarınızı Türkiye, Asya, Afrika, Gazze ve Yemen’de yaşayan yoksullara, mağdurlara, yetimlere ve kimsesizlere ulaştırmak için yılın 365 günü çalışıyoruz. Kurbanlarınızı İslami hassasiyetlere dikkat ederek kesiyor, dağıtımını özenle gerçekleştiriyoruz. Kurban bağışları derneğimizin hesaplarına ulaştıktan sonra ilgili kişiden vekalet alınarak bir hafta içerisinde kesiyor; bağış yapan kişileri, kesim videoları ve fotoğrafları göndererek kurbanı hakkında bilgilendiriyoruz.

 

Kurbanınızın kesim yerini ve hisse adedini seçebilirsiniz

Siz de nafile kurbanınızı, derneğimizin merkezine gelerek, web sayfası yoluyla veya derneğimize telefon açarak ulaştırabilirsiniz. Online olarak bağış yapmak hem güvenilir hem de kolaydır. Web sayfamızda bulunan online bağış bölümünden kurbanınızın kesim yerini ve hisse adedini seçebilir kimin veya kimlerin adına bağışta bulunduğunuzu belirterek işlemi tamamlayabilirsiniz.

 

Afrika’da bir hisse bedeli: 545 TL

Afrika’da bir küçükbaş bedeli: 645 TL

Srilenka Hisse bedeli: 1.250 TL

Türkiye’de kurban bedeli: 1.250 TL

Yemen’de kurban bedeli: 1.250 TL

Bangladeş’te kurban bedeli: 1.250 TL

Arakan kurban bedeli: 1.250 TL

Gazze’de kurban bedeli: 2.250 TL

 

Bilgi almak ve bağış yapmak için 444 44 46 veya 0216 224 2 224 numaralarından bize ulaşabilir veya info@kardeseli.org.tr adresine mail gönderebilirsiniz.