Kurban Bağışı | Kardeş Eli
FAALİYETLERİMİZ

Kurban Bağışı

 

Kurban bağışı

Kurbanın sözlük anlamı, “yakınlık kurmak, yaklaşmak”tır. Dini olarak ise Allah’ın rızasını kazanmak için ibadet maksadıyla belli şartları taşıyan hayvanların belirli bir vakitte ve usule uygun olarak kesilmesidir.

 

Kurban çeşitleri

Kurban çeşitleri, Kurban Bayramı’nda kesilen Udhiyye kurbanı, akika kurbanı, adak kurbanı, hac yapan hacıların Harem bölgesinde kestiği hedy kurbanı, hacda yasakların ihlali halinde kesilmesi gereken ceza ve kefaret kurbanından oluşur.

Kurban kesme yükümlülüğü

Bir kimsenin kurban kesmekle yükümlü sayılabilmesi için aranan şartlar, “vücûb şartları” olarak adlandırılır. Kurban kesmekle yükümlü olabilmek için, Müslüman olmak, akli sağlığı yerinde olmak, buluğa ermiş olmak, yolcu veya misafir olmamak, dinen zengin sayılacak kadar maddi güce sahip gerekir. Bu özelliklere sahip olan insanlar, Allah’ın onlar için lütfetmiş olduğu nimetlere şükretmek maksadıyla kurban kesmelidir.

Kurban fedakarlıktır

Müslümanlar tarafından her yıl binlerce kurban kesilmektedir. Bu, bir bakıma, bir Müslümanın Allah’a ibadet etmek ve onun emrine uyduğunu göstermek için her şeyini fedâ edebileceğinin, gözden çıkarabileceğinin ve Allah yolunda sahip olduklarından vazgeçebileceğinin sembolik bir ifadesi anlamını taşır.

 

Toplumda kardeşliğin, dayanışmanın ve yardımlaşmanın ruhunu canlı tutuyor

Kurban, kişisel bir ibadet olmanın ötesinde, toplumda kardeşliğin, dayanışmanın ve yardımlaşmanın ruhunun canlı tutulmasına vesile de olmaktadır. Zenginlerin, mallarını Allah rızası için başkalarıyla paylaşması, bu niyetle harcama yapması, onları cimrilikten ve dünya malına düşkün olmaktan kurtarır. Yoksulluk çekenlere ulaşan kurbanlar vesilesiyle fakir ile zengin aynı kurbanın sevap ve şükrüne nail olur. Böylece sosyal adalet vuku bulmuş olur. Yoksulluk ve sefalet yüzünden sıkıntılar çekmiş, belki de uzun zamandır ağzına bir lokma et koyamamış fakir kimseler, kurban bağışları vesilesiyle bol bol et yeme fırsatına kavuşmaktadır.

Kardeş Eli Derneği kurban bağışlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırır

Akika, adak, şükür ve şifa kurbanlarınızı Kardeş Eli aracılığı ile kestirebilirsiniz. Bağışlanan kurbanlar Türkiye’den Afrika’ya, Gazze’den Yemen’e dünyanın her yerindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Kurbanlar okullarda, yetimhanelerde veya medreselerde İslami ve sağlıklı koşullarda kesilmektedir. Online kurban bağışı yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

Yoksul ve mazlumlara kardeş eli olun

Kardeş Eli İnsani Yardım Derneği kurban emanetlerinizi 12 ülkede ihtiyaç sahiplerine ulaştırarak insanların mutluluğuna ortak oluyor.

Yetkililerimiz kurban kesilecek ülkelere en az 2-3 ay öncesinden giderek uygun kurbanlıkları satın alır.

Böylece kurbanlık fiyatları bütçeye uygun tutulur ve kurban bağışı döviz hareketliliğinden etkilenmez sabit kalır.

 

Bağışcılarımız Yurtdışında kesmek istedikleri büyükbaş ve küçükbaş hisse bedellerini, internet sitemizin online bağış bölümünden kredi kartı ile, banka hesap numaraları aracılığı ile EFT/Havale veya PTT posta çekiyle gönderebildikleri gibi şube merkezlerine gelerek elden de teslim edebilir.

Bağışınız bize ulaştığında ve onaylandığında bilgilendirici bir SMS alırsınız.

Hiçbir aracı kurumla çalışmayan bağışçılarının kurbanlıklarını alım kesim ve dağıtım işlemlerini ilk elden gerçekleştiren Kardeş Eli İnsani Yardım Derneği, bayram namazının ardından İslami usullere ve kaidelere göre kurbanlıklarınızı kesmeye başlar.

Kurban bağışlarınız İslami usullere ve hijyen kurallarına uygun olarak veteriner kontrolünde kesilir

Kurbanınız kesildikten sonra  telefonunuza kurbanınız kesilmiştir teşekkür ederiz mesajı gelir.

Kurbanlıklarınızın her aşaması, bağışçılarımızla resim ve videolar aracılığı ile paylaşılır.

Eşit şekilde pay edilen kurban bağışları ihtiyaç sahiplerine ulaştırılarak bağışınız gerçekleştirilmiş olur.

Bir kurban bayramıyla daha ,Niyetiniz Kurban İyiliğiniz Bereket olsun.

 

 

 

 

Afrika’da bir hisse bedeli: 545 TL

Afrika’da bir küçükbaş bedeli: 645 TL

Sri Lanka hisse bedeli : 1250 TL

Türkiye’de kurban bağışı bedeli: 1.250 TL

Yemen’de kurban bedeli: 1.250 TL

Bangladeş’te kurban bedeli: 1.250 TL

Arakan kurban bedeli: 1.250 TL

Gazze’de kurban bedeli: 2.250 TL

 

Allah rızası için yapmış olduğunuz kurban bağışlarınızı Türkiye, Asya, Afrika, Gazze ve Yemen’de yaşayan yoksullara, mağdurlara, yetimlere ve kimsesizlere ulaştırmak için yılın 365 günü çalışıyoruz.