Kurban Bağışı - Faaliyetlerimiz | Kardeş Eli
FAALİYETLERİMİZ

Kurban Bağışı

 

Kurban bağışı

Kurbanın sözlük anlamı, “yakınlık kurmak, yaklaşmak”tır. Dini olarak ise Allah’ın rızasını kazanmak için ibadet maksadıyla belli şartları taşıyan hayvanların belirli bir vakitte ve usule uygun olarak kesilmesidir.

 

Kurban çeşitleri

Kurban çeşitleri, Kurban Bayramı’nda kesilen Udhiyye kurbanı, akika kurbanı, adak kurbanı, hac yapan hacıların Harem bölgesinde kestiği hedy kurbanı, hacda yasakların ihlali halinde kesilmesi gereken ceza ve kefaret kurbanından oluşur.

Kurban kesme yükümlülüğü

Bir kimsenin kurban kesmekle yükümlü sayılabilmesi için aranan şartlar, “vücûb şartları” olarak adlandırılır. Kurban kesmekle yükümlü olabilmek için, Müslüman olmak, akli sağlığı yerinde olmak, buluğa ermiş olmak, yolcu veya misafir olmamak, dinen zengin sayılacak kadar maddi güce sahip gerekir. Bu özelliklere sahip olan insanlar, Allah’ın onlar için lütfetmiş olduğu nimetlere şükretmek maksadıyla kurban kesmelidir.

Kurban fedakarlıktır

Müslümanlar tarafından her yıl binlerce kurban kesilmektedir. Bu, bir bakıma, bir Müslümanın Allah’a ibadet etmek ve onun emrine uyduğunu göstermek için her şeyini fedâ edebileceğinin, gözden çıkarabileceğinin ve Allah yolunda sahip olduklarından vazgeçebileceğinin sembolik bir ifadesi anlamını taşır.

 

Toplumda kardeşliğin, dayanışmanın ve yardımlaşmanın ruhunu canlı tutuyor

Kurban, kişisel bir ibadet olmanın ötesinde, toplumda kardeşliğin, dayanışmanın ve yardımlaşmanın ruhunun canlı tutulmasına vesile de olmaktadır. Zenginlerin, mallarını Allah rızası için başkalarıyla paylaşması, bu niyetle harcama yapması, onları cimrilikten ve dünya malına düşkün olmaktan kurtarır. Yoksulluk çekenlere ulaşan kurbanlar vesilesiyle fakir ile zengin aynı kurbanın sevap ve şükrüne nail olur. Böylece sosyal adalet vuku bulmuş olur. Yoksulluk ve sefalet yüzünden sıkıntılar çekmiş, belki de uzun zamandır ağzına bir lokma et koyamamış fakir kimseler, kurban bağışları vesilesiyle bol bol et yeme fırsatına kavuşmaktadır.

Kardeş Eli Derneği kurban bağışlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırır

Akika, adak, şükür ve şifa kurbanlarınızı Kardeş Eli aracılığı ile kestirebilirsiniz. Bağışlanan kurbanlar Türkiye’den Afrika’ya, Gazze’den Yemen’e dünyanın her yerindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Kurbanlar okullarda, yetimhanelerde veya medreselerde İslami ve sağlıklı koşullarda kesilmektedir.

Yoksul ve mazlumlara kardeş eli olun

Kurban bağışları derneğimizin hesaplarına ulaştıktan sonra kişiden vekalet alınarak 48 ile 72 saat içerisinde kesilir. Kurban kesim işleminin tüm detayları, bağış yapan kişinin cep telefonuna gönderilen video ve fotoğraflar ile aktarılır. Sizler de yoksul ve mazlumlara hisseleriniz ile kardeş eli olmak için, Kardeş Eli İnsani Yardım Derneğine www.kardeseli.org.tr adresinden veya 444 44 46-0216 224 2 224 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

 

 

Afrika’da bir hisse bedeli: 485 TL

Afrika’da bir küçükbaş bedeli: 585 TL

Sri Lanka hisse bedeli : 1250 TL

Türkiye’de kurban bedeli: 1.250 TL

Yemen’de kurban bedeli: 1.250 TL

Bangladeş’te kurban bedeli: 1.250 TL

Arakan kurban bedeli: 1.250 TL

Gazze’de kurban bedeli: 2.250 TL

 

Allah rızası için yapmış olduğunuz kurban bağışlarınızı Türkiye, Asya, Afrika, Gazze ve Yemen’de yaşayan yoksullara, mağdurlara, yetimlere ve kimsesizlere ulaştırmak için yılın 365 günü çalışıyoruz.