Bağış Yap – Kardeş Eli
ONLINE BAĞIŞ
Kurban
Kurban

Kardeş Eli Yardım Derneği kurban çalışma faaliyetlerini Türkiye, Gazze, Afrika ve Yemen bölgelerinde devam ettirmektedir.

Adak, Akika, Şükür ve Şifa kurbanlarınızı kestirmek isterseniz, Kardeş Eli aracılığı ile kestirebilirsiniz. Bağışlanan kurbanlar bazen Türkiye’de bazen de Afrika, Gazze ve Yemen gibi yurtdışı ülkelerinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Kurbanlar, okullarda, medreselerde, yetimhanelerde sağlıklı koşullarda kesilerek ihtiyaç sahibi kimsesizlere ve yoksullara dağıtılmaktadır.

Dinimizde adak kurbanı kesmek vaciptir. Adak kurbanını Kurban Bayramı’nda kesilen kurbandan ayıran özellik, bir şeyin ya da bir şartın gerçekleşmesi üzerine kurbanın adanmasıdır. Kurban Bayramı’nda kesilen kurban ise dini vazifeyi yerine getirmek içindir. Adak kurbanı fakirlere dağıtılır.

Akika kurbanı ise bir çocuk doğduğunda Allah’a şükran olarak kesilen kurbandır. Şükür kurbanı, bir kimsenin istediğine ulaşması sonrası kesilen kurbandır. Ancak istediğine ulaşan kişi kurban adağında bulunmamışsa kesmek zorunda değildir.

Şifa kurbanı ise, hastalıktan kurtulmak için kurban kesilir ve 60 parçaya bölünerek fakirlere dağıtılır. Kurban ibadeti için, vekaletleri alınan kurbanların kesimi ile ilgili İslami hassasiyetler bulunur.

Afrika’da, Gazze’de ve Yemen’de yaşayan ihtiyaç sahibi insanlar bulunmaktadır. Derneğimiz, hayırseverlerin vekalet ettiği kurbanlıklar için, bölgede bulunan en uygun hayvanların seçimi ile işe başlar. Kurbanlıklar tüm İslami hassasiyetlere uygun olarak kesilir. Daha sonra ihtiyaç sahipleri belirlenir ve kişilere ulaştırılır.

Kurban bağışları derneğimizin hesaplarına ulaştıktan sonra kişiden vekalet alınarak 48 ile 72 saat içerisinde kesilir.