Akika Kurbanı | Kardeş Eli
FAALİYETLERİMİZ

Akika Kurbanı

Akika kurbanı

Akika, Arapça’da “yeni doğan çocuğun başındaki saç” anlamına gelir. Akika kurbanı, çocuğun doğumu için Allah’a şükretme amacıyla kesilmektedir. Hz. Peygamber, torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin için akika kurbanı olarak birer koç kesmiş ve ümmetine de yeni doğan çocukları için kurban kesmelerini tavsiye etmiştir. Akika kurbanı doğum, düğün gibi mutlu olayların yakın çevreye duyurulması, sevincin paylaşılması, iyiliğin yayılması ve dayanışmanın sağlamlaştırılması için kesilmektedir.

Buluğ çağına kadar kesilebilir

Kesilmesi sünnet olan akika kurbanı, yeni doğan çocuğun buluğ çağına girene kadar kesilebiliniyor olsa da doğumunun yedinci gününde kesmek daha faziletlidir. Kurbanın kesilmesinin ardından aynı gün çocuğa isim verilmesi ve yine o gün kesilen saçı ağırlığında altın veya değeri kadar sadaka verilmesi de müstehaptır. Hz. Âişe’nin belirttiğine göre, akika kurbanı yedinci gün kesilmediği durumda, on dördüncü veya yirmi birinci günlerde de kesilebilir. Daha önce veya sonra kesilmesi ise câizdir.

 

 

Kesilen akikadan kurbanı kestiren kişi, zengin, fakir, herkes yiyebilir

Akika kurbanı çocukları hastalık, bela, kaza gibi olumsuzluklardan korumak niyetiyle kesilir. Kesilen akikadan kurbanı kestiren kişi, zengin, fakir herkes yiyebilir; eti ise pişmiş veya çiğ olarak zengin, fakir herkese verebilir. Akikayı kesmeyip bedelini fakire sadaka olarak vermek veya akika bedeli kadar din kitabı bağışlamak akika yerine geçmez.

                                      

Akika kurbanı ne zaman kesilmelidir?            

Akika kurbanı kendimizin kesmesinin, bağış yoluyla başka birine veya bir hayır kurumuna kestirilmesinin belirli bir vakti yoktur. Ancak kurbanın çocuğun doğumundan sonraki günlerde ya da imkân bulunduğu bir anda kesilmesi uygun olur. Çocuğunuzun ergenlik çağına ulaşmasından önce akika kurbanını kesmek sünnettir.

Yalnızca Kurban Bayramı’nda kesilmesi zorunlu değil

Akika kurbanının yalnızca Kurban Bayramı’nda kesilmesi zorunlu değildir. Ama eğer Kurban Bayramı’nda “Allah rızası için akika hayvanını kurban edeceğim” denilirse, o zaman kesilmelidir. Kesilen kurbana akika hisse olarak da girilebilir. Dünyevi bir iş için kesilse bile Allah adına kesildiği için diğer kurban hisselerinin içine girebilmektedir. Burada önemli olan şey kurban niyetinin olmasıdır. Kurban edilecek hayvanda bulunması gereken vasıflar bakımından akika da Kurban Bayramı’nda kesilen herhangi bir kurbanla aynıdır. Eti hakkındaki hüküm farklılık göstermez.

                                      

Kurbanlarınız Kardeş Eli Derneği güvencesiyle kesilir ve dağıtılır

Afrika’da ve Asya’da savaşlar ve doğal afetler yüzünden ciddi oranda yoksulluk ile mücadele eden binlerce kişi bulunmaktadır. Kurbanlık özelliklerini taşıyan küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar titizlikle seçilerek Kardeş Eli İnsani Yardım Derneği tarafından belirlenen bölgelerde İslami kurallara uygun olarak kesilir.

Kurbanlar ihtiyaç sahiplerine ulaştığında fotoğraf ve videolar ile bilgilendirilir

Akika Kurbanlarını kestirmek isteyen kişiler kurban bağışı yaptıkları takdirde Kardeşeli Derneği, sizin adınıza Türkiye’de, Uganda’da, Çad’da Gazze’de, Yemen’de yaşayan yoksul ailelere, yetimlere kesilen kurban etini dağıtır. Kurbanlar ihtiyaç sahiplerine ulaştığında, kesim ve dağıtım işlemi gerçekleştiğinde ilgili kişiler fotoğraf ve videolar ile bilgilendirilir.

Allah rızası için bağışlamış olduğunuz akika kurbanlarınızı Türkiye, Asya, Afrika, Gazze ve Yemen’de yaşayan yoksullara, mağdurlara, yetimlere ve kimsesizlere ulaştırmak için yılın 365 günü çalışıyoruz.

Bilgi almak ve bağış yapmak için 444 44 46 veya 0216 224 2 224 numaralarından bize ulaşabilir veya info@kardeseli.org.tr adresine mail gönderebilirsiniz.