Deve Kurbanı | Kardeş Eli
FAALİYETLERİMİZ

Deve Kurbanı

Deve kurbanı

İnsanlar asırlardır develerin etinden, sütünden, yününden ve derisinden faydalanmakta, dayanıklı ve güçlü yapıları nedeniyle ulaşım ve taşımacılıkta onlardan yararlanmaktadır. Arapça’da “sefînetü’s-sahrâ” yani “çöl gemisi” adıyla da anılan develer, susuzluğa ve sıcağa karşı uzun müddet dayanabilmeleriyle adeta insanlar için yardımcı olarak yaratılmış hayvanlardır.

Develerin dinimzde önemli bir yeri mevcuttur. Peygamber (sav)’in hayatının büyük bölümü deve sırtında geçmiştir. Çocukken, gençliğinde, amcalarının yanındayken ve ticaret kervanlarını yönettiği zamanlarda develerden yararlandığı, hicret ve hac esnasında develerle yolculuk ettiği bilinmektedir.

Deve etinin özellikleri

Deve eti sağlığımıza en yararlı et türlerinde biridir. İçerdiği düşük yağ ve yüksek besin değeri sayesinde koyun, keçi ve dana gibi diğer hayvanların etlerine alternatif olarak tüketilebilmektedir. Deve etinin ayrıca, demir yönünden de zengin olması anemi riskini ortadan kaldırırken, kanser riskini de önlediği tespit edilmiştir. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yoksulluk nedeniyle sağlıklı beslenemeyen kardeşlerimiz için yapacağınız deve kurbanı bağışları, onların da besleyici öğünlerle karınlarını doyurmalarını sağlayacaktır.

Develer nasıl kurban edilmeli?

Develer kurban edilirken, etlerinin helal olması için boğazları diğer kurbanlıklar gibi kesilmemelidir. Bunun yerine devenin boynuyla göğsü arasını bıçak darbesiyle büyük bir kesik atılır. Bu işlem “nehretmek” denir. Develer kurban edilirken çökmüş ve bağlanmış halde değil ayakta olmaları gerekir.

Kesmek yerine nehredilmeli

Devenin helal olması için kesmek yerine nehredilmelidir. Nehr; hayvan kesilmesi için söylenen şartlarla beraber, demirden yapılmış keskin bıçak veya başka bir şeyle, devenin boynu ile göğsü arasındaki çukur yere saplanmasıyla gerçekleşir. Deve nehredilirken ayakta olması müstehaptır.

Kurban edilecek deve nasıl olmalı?

Kurban edilecek deve 5 yaşını doldurmadan kesilmemelidir. Kurbanlığın kilolu, gösterişli ve semiz olması gerekir. Küçükbaş hayvanlardan olan koyun ve keçi bir kişi adına kurban edilebilirken, bir deveyi bir kişi veya ortaklaşa yedi kişi kurban edebilir. Burada dikkat edilmesi gereken, ortakların hepsinin Allah rızası için kurban kesme niyetinde olmalarıdır. İçlerinden bir kişi bile bu niyette değilse kurban sevabı noksan olur.

Kardeş Eli sizin adınıza deve kurbanlarınızın kesimini gerçekleştiriyor

Derneğimize bağışlayacağınız adak, şifa, şükür deve kurbanlarınızı yılın her günü, dünyanın her yerindeki yetim, yoksul ve mazlumlara ulaştırıyoruz.

Deve kurbanlarınızı, derneğimize bağışladıktan 7 gün içinde kesilerek ihtiyaç sahiplerine dağıtıyoruz. Kesilen kurbanların fotoğraf ve videolarını ise cep telefonunuza göndererek bilgilendirme sağlıyoruz. Bir deve kurbanı bedeli 9.750 tl'dir.

Kardeş Eli olmak için 444 44 46 veya (0216) 224 2 224

Sizler de dünyanın her yerindeki mazlum, yoksul ve ihtiyaç sahiplerine hisseleriniz ile kardeş eli olmak için, Kardeş Eli İnsani Yardım Derneği’ne www.kardeseli.org.tr adresinden veya 444 44 46-0216 224 2 224 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.