Bağış Yap – Kardeş Eli
ONLINE BAĞIŞ
Akika - Hisse
×
485,00 TL
Akika - Hisse

Akika kurbanı, yeni doğan çocuk için şükür amacı ile kesilen kurbandır. Akika kurban kesmek sünnettir. Bu kurban çocuğun doğduğu günden buluğ çağına kadar kesilebilirse de doğumunun yedinci günü kesilmesi müstehaptır. Yeni doğan çocuğun başındaki ilk saçlara akika denir. Çocuğun doğumundan sonra yedi gün içerisinde başındaki tüyleri kısmen ya da tamamen tıraş ederek kulağına ezan okunarak adının koyulmasının ardından Allah’a şükür için kesilen kurbana da akika kurbanı adı verilir.

Akika kurbanı doğan çocuğun babası tarafından kesilebildiği gibi, babanın vekaletini verdiği bir başkası tarafından da kesilebilmektedir. Bunun dışında bir kişinin kendi adına kurban kesilmemişse, kendisi için de kurban kesebilir.

Akila kurbanı Kurban Bayramı’nda kesilen kurbanlıklar ile aynı niteliktedir. Akika kurbanını kesen ve kestiren herkes yiyebilir. İstenirse bu kurban bağışlanabilir. Kardeş eli İnsani Yardım Derneği bağışlanan akika kurbanlarını ihtiyacı olan muhtaç kimselere pay ederek sizin adınıza dağıtmaktadır. Kesilen kurbanlar İslami kurallara uygun olarak kesilmektedir.

Kesilen kurbana akika hisse olarak girilebilir. Dünyevi bir iş için kesiliyor olsa bile, Allah adına kesildiği için, diğer kurban hisselerinin içine girebilir. Önemli olan burada kurban niyetinin olmasıdır.

Akika Kurbanlarını kestirmek isteyen kişiler kurban bağışı yaptıkları takdirde Kardeş Eli Derneği, sizin adınıza Türkiye’de, Uganda’da, Çad’da Gazze’de, Yemen’de yaşayan yoksul ailelere, yetimlere kesilen kurban etini dağıtmaktadır. Kurbanlar ihtiyaç sahiplerine ulaşınca sizi haberdar etmekteyiz.