Mehmet Akif Ersoy Su Kuyusu - Tamamlanan | Kardeş Eli
PLANLANAN PROJELER
Tüm Projeler
Mehmet Akif Ersoy Su Kuyusu
15.07.2019

Mehmet Akif Ersoy Su Kuyusu Açıldı

2019 yılı sonuna kadar 313 su kuyusu açmayı hedefleyen derneğimiz, Afrika-Uganda’da 2000 kişinin yaşadığı bölgede açtığı Mehmet Akif Ersoy Su Kuyusu ile amacına biraz daha yaklaşmış oldu.

Afrika gibi su sıkıntısının önemli boyutlara vardığı bölgelerde su kuyusu açmak neredeyse insanların en önemli ihtiyaçlarını karşılamak anlamına geliyor. İçecek temiz su bulmakta zorlanan insanlar, ibadetler ve günlük ihtiyaçlar için yapmaları gereken temizlik nedeniyle gereken temiz suya ulaşmakta da zorluk yaşıyorlar. Örneğin Uganda’nın başkentine 5-10 km. uzaklıkta olan bazı köylerde yaşayan Müslümanlar abdest almak için 5 kilometre uzakta bulunan başka bir köye gitmek zorunda kalıyorlar. Tabi içecek su bulmak ve yemeklerinde kullanacakları suyu bulmak konusunda da aynı sıkıntıları yaşıyorlar. Uganda’da kirli sulara bağlı olarak ortaya çıkan ya da şiddeti artan kolera, tifo, dizanteri, zatürre gibi hatalıklar nedeniyle her yıl hayatını kaybeden kişi sayısı ise binlerle ifade ediliyor. Afrika kıtasının tamamında yaşayan insanların 3’te 2’si aynı durumlarla ve tehlikelerle karşılaşıyorlar.

Bu nedenlerden ötürü ağırlıklı olarak Afrika’da sürdürülen Kardeşeli su kuyusu projeleri bölge insanlarının temiz su ihtiyacını karşılamalarını ve ibadet etmelerini sağlayarak çok önemli bir vazifeyi yerine getiriyor. Gönüllülerimizin çabaları ve bağışçılarımızın yaptıkları katkılar sayesinde başlatılan su kuyu projelerimiz; kuyunun açıldığı yerin fiziksel özelliklerine, büyüklüğüne ve derinliğine göre 4 ila 12 hafta arasında tamamlanıyor. Asya’da Muson yağmurları nedeniyle 4-6 haftada tamamlanan projeler Afrika kıtasındaki kuraklık nedeniyle 10 haftaya ve biraz daha fazlasına kadar uzayabiliyor. Yine Bangladeş gibi Asya kıtasında bulunan ülkelerde açılan su kuyularının derinliği 20-60 metre arasında değişirken, kuraklık yaşanan Afrika’da su kuyusunun derinliği 90-150 metre arasında değişiyor. Tabi bu durum Afrika’da su kuyusu açmayı zorlaştırıyor ve maliyetini yükseltiyor.

Afrika-Uganda’da açtığımız Mehmet Akif Ersoy Su Kuyusu ve benzer projelerimiz ise binlerce insana temiz içme suyu imkânı sağlıyor. Bu işlevleri sayesinde hastalıklara ve diğer zor şartlara karşı önemli bir bariyer haline gelen su kuyuları, Müslüman kardeşlerimizin ibadetlerini yapmak için gerekli olan temizlenme ve abdest alma ihtiyaçlarını da karşılıyor.

Mehmet Akif Ersoy Su Kuyusunun açılışı sayesinde Müslüman kardeşlerimizin ve diğer bölge halkının hayatlarını kolaylaştırmış olmaktan kıvanç duyuyoruz. Bu projelerimizde ve diğer insani yardım projelerimizde görev yapan gönüllülerimize ve kıymetli bağışçılarımıza teşekkür ederiz. 

Paylaş
SON PROJELER