PROJELER

Hz. Ömer Mescidi

Müslüman kardeşlerimiz, azınlık olarak yaşadıkları birçok ülkede ibadetlerini rahat ve uygun ortamlarda yapamıyorlar. Cami ve Mescid ibadethane olarak kullanıldığı gibi eğitim merkezleri olarak da kullanılmaktadır.

Kardeş Eli Yardım Derneğimiz, Afrika ülkesi Uganda’da Müslümanların ibadetlerini rahatça yapabilmeleri için Hz. Ömer mescidi için proje başlatmıştır. Çünkü Müslümanlar ibadetlerini gerçekleştirmek için 5 km uzakta bulunan köye gitmek zorunda kalıyorlar.

İnsanlar 4 yıl önce ağaç yaprakları ile başladıkları mescid de ibadet etmeye başladılar. Müslümanlar, ismini Hz. Ömer Mescidi verdikleri, kendi imkanları ile tahtalardan ve ikiye böldükleri çamur ve kiremitler ile mescidi inşa etmeye başladılar. Kardeş Eli derneği Müslümanların ibadet ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için bu projeye başlamıştır. Ayrıca mescid de eğitimlerde verilebilmektedir.

Günlük su ihtiyacının karşılanması ve ibadet etmek isteyen kişilerin temiz su ile abdest almaları için bir de Hz. Ömer su kuyusu inşası projesi de yapılmaktadır. Kardeş Eli Derneği olarak bu iki projeyi bir arada yürütmekteyiz.

Afrika’da milyonlarca insanın içtiği su sağlıklı ve hijyenik değildir. Buna rağmen bu sularla hayatlarını devam ettirmeye çalışan Müslüman kardeşlerimizin hem abdest ihtiyaçlarını karşılamak hem de genel ihtiyaçlarını karşılamak için bir su kuyusu açmak gerekmektedir. Bunun için de bir mescid ve mescidin bahçesinde bir su kuyusu olan proje ile bölge halkının ihtiyaçları karşılanmaktadır. Mescid ve su kuyusu için yardımlarda bulunarak bu projeye sizde katkıda bulunabilirsiniz.

İlgili Görseller