II. Abdulhamithan Su Kuyusu Açıldı - Genel Haberler | Kardeş Eli
HABERLER
Tüm Haberler
II. Abdulhamithan Su Kuyusu Açıldı
25.09.2019

2. Abdülhamid Han Su Kuyusu Açıldı

Dünyanın birçok yerinde, özellikle Afrika ve Asya ülkelerinde maddi anlamda kısıtlı imkanları olan ülkelerde, bölgelerde yaşayan milyonlarca insanın en önemli sorunu temiz suya ulaşmak olarak gösterilebilir. Kardeşeli İnsani Yardım Derneği olarak 2019 yılı içinde açmayı planladığımız 313 su kuyusu, bu bölgelerde yaşayan milyonlarca insanın önemli sorunlarına çare olacak.

Bu yıl açılışını yaptığımız su kuyusu projelerimizden bir tanesi de 2. Abdülhamid Han Su Kuyusu projesi. Bangladeş, Sri Lanka, Mali, Uganda, Çad, Somali gibi ülkelerde tamamladığımız ya da bu yıl içinde tamamlamayı planladığımız yüzlerce su kuyusu projemiz bölge insanlarının içme suyuna ulaşmalarını ve kirli sular nedeniyle başlayan ya da yayılan kolera, tifo, dizanteri, zatürre gibi hastalıkların önüne geçilmesini sağlıyor/sağlayacak. Susuzluk veya bu hastalıklar nedeniyle her yıl hayatını kaybeden insan sayısının her yıl on binlerle ifade edildiği düşünüldüğünde, gönüllülerimizin çalışmaları ve bağışçılarımızın maddi destekleri sayesinde yürütülen bu faaliyetin önemi anlaşılabilir.

Su kuyularımızın sağladığı önemli bir diğer fayda ise bölge insanlarının ibadetlerini kolaylaştırması. Ağırlıklı olarak çalışmalar yaptığımız bölgelerde çok önemli miktarda Müslüman nüfus bulunuyor. Müslüman kardeşlerimizin birçoğu abdest almak ve ibadetlerini yerine getirmek için 5-10 kilometre uzaklıkta bulunan başka yerleşim yerlerine yürümek zorunda kalıyorlar. 2. Abdülhamid Han Su Kuyusu gibi su kuyusu projelerimizi tamamlamaya devam ettikçe, Müslüman nüfusun ibadet etmelerini kolaylaştıracak ve İslam’ı benimseyen insan sayısının artmasını sağlayacağız. Yani su kuyusu projeleri hayat kurtarmakla kalmayacak, doğru yolu bulan kişi sayısının artmasını ve ibadet etmelerini de sağlamış olacak.

Asya ülkelerinin genellikle Muson yağmurlarından etkilenen bölgeler olması nedeniyle temiz suya ulaşmak için açılan su kuyularının 20-30 metre derinlikte olması yeterli olabiliyor. Maksimum 60 metre civarında temiz suya ulaşılabilen bu bölgelerdeki projelerin tamamlanması için 4-6 hafta gerekiyor.

Kuraklık yaşanan Afrika ülkelerinde ise temiz suya ulaşmak için 90-150 metre derinliğinde kuyular açılması gerekiyor. Bu nedenle uzayan proje tamamlanma süresi 12 haftaya kadar çıkabiliyor. Tabi bu durum projenin maliyetini de yükseltiyor. Bangladeş’in bazı bölgelerinde 4 kuyu açılmasını sağlayabilen bütçeler, Somali veya Uganda gibi ağır derecede kuraklık yaşanan bölgelerde ancak tek su kuyusu açılmasını sağlıyor. Ama nerede olursa olsun bölge insanlarının hayatını kolaylaştırıyor, dini görevlerini yerine getirmelerine yardımcı oluyor. 2. Abdülhamid Han Su Kuyusu gibi binlerce insana yardım eden yeni su kuyularını açmak için desteklerinizi bekliyoruz.

 

Paylaş
SON HABERLER