Hz. Ömer Su Kuyusu Açıldı - Genel Haberler | Kardeş Eli
HABERLER
Tüm Haberler
Hz. Ömer Su Kuyusu Açıldı
25.09.2019

Hazreti Ömer Su Kuyusu Açıldı

Uganda’da açılışı yapılan Hazreti Ömer Su Kuyusu projemiz, bölgedeki binlerce insanın temiz su ihtiyacını karşılayacak. Afrika’nın tamamında ve Uganda gibi ciddi kuraklık yaşayan bölgelerde ikamet eden insanlar temiz su bulmakta zorlanıyorlar.

Afrika kıtasındaki insanların %66’sı kurak veya orta kurak olarak nitelendirilen bölgelerde yaşıyorlar. Temiz su bulmakta zorlanan insanlar kirli su içmek zorunda kalıyorlar. Veya temizliklerinde, ibadetleri için (abdest almak gibi) gerekli olan şartları yerine getirmek amacıyla veya içme suyu olarak kullanmak üzere ihtiyaçları olan temiz suya ulaşmak için kilometrelerce yürümek zorunda kalıyorlar. Bu durum bahsedilen bölgelerde yaşayan insanların hayat şartlarını zorlaştırmakla kalmıyor, susuzluk veya kirli su kullanımı nedeniyle yayılan hastalıklar sebebiyle çok sayıda ölüme de sebep oluyor.

Derneğimizin ön önemli projeleri arasında bulunan su kuyuları Afrika ve Asya gibi bu sorunların yaşandığı bölgelerde yaşayan insanların hayatlarını kolaylaştırmanın yanı sıra onlar için bir umut ışığı, yaşama isteğini artıran bir gerçek haline geliyorlar. Müslüman kardeşlerimizin abdest alma gibi ihtiyaçlarını karşılamalarını da kolaylaştıran su kuyuları, İslam’ın hoşgörü ve kardeşlik anlayışının bu bölgelerin halkı arasında yayılmasına da sebep oluyor.

Açılışı yapılan Hazreti Ömer Su Kuyusu, Afrika Uganda’da açıldığı için daha çok çalışma gerektiren ve Asya-Bangladeş gibi bölgelerde devam eden su kuyusu projelerine göre daha yüksek maliyetli bir projedir. Çünkü Bangladeş gibi Asya ülkelerindeki su kuyuları Muson yağmurlarının etkisiyle 20-60 metre derinlikte olabiliyor ve bu da nispeten düşük maliyetler ya da daha kısa sürede tamamlanması anlamına geliyor. Kuraklığın yoğun şekilde hissedildiği Uganda gibi Afrika ülkelerinde ise kuyuların 90-150 metre derinlikte açılması gerekebiliyor. Bu durum su kuyusu projesinin maliyetini artırırken, Asya ülkelerinde 4 haftaya kadar düşebilen proje tamamlanma süresini 10 haftaya veya biraz daha üzerine çıkartabiliyor.

Sonuçta şu anda faaliyette olan Hazreti Ömer Su Kuyusu, gönüllülerimizin ve bağışçılarımızın yaptıkları bağışlar ve gayretli çalışmalar sayesinde tamamlanmış olan projelerimizden birisidir. Hem gönüllülerimize hem de bağışçılarımıza verdikleri emekler ve destekler nedeniyle teşekkür ediyoruz. Allah (c.c.) onların emeklerini ve fedakarlıklarını kabul ve makbul eylesin. 

 

Paylaş
SON HABERLER