2,1 Milyar Eve Temiz Su Ulaşmıyor - Genel Haberler | Kardeş Eli
HABERLER
Tüm Haberler
2,1 Milyar Eve Temiz Su Ulaşmıyor
08.02.2020

Susuzluk sorunu daha da ciddileşti

2,1 Milyar Eve Temiz Su Ulaşmıyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, dünyada 2,1 milyar kişinin evinde temiz su bulunmuyor. Bu kişilerin 844 milyonu ise içme suyu ihtiyacını karşılamakta zorluk çekiyor.

06.02.2020

 

2006’dan bu yana yardım faaliyetleriyle ihtiyaç sahibi kişilerin daha iyi şartlarda yaşamasına destek olan Kardeş Eli İnsani Yardım Derneği, su kuyusu projelerine yenilerini ekliyor. Afrika ve Asya’da, su kuyusuna ihtiyaç önceliği olan köylerde su kuyusu çalışmalarını sürdüğünü duyuran dernek, yapılan bağışlarla desteklenen su kuyusu projelerinin sayısını artırmayı hedefliyor. 2019’da 814 adet su kuyusunu kullanıma açan Kardeş Eli İnsani Yardım Derneği, temiz suya erişimin kısıtlı olduğu bölgelerde su kuyuları açmaya devam ediyor.

844 milyon insan temiz suya güçlükle ulaşıyor

21. yüzyılda insanlığın en önemli ortak meselelerinden biri olan temiz suya erişim kıtlığı, iklim değişikliği, sanayileşme ve artan nüfus nedeniyle giderek vahim bir hal alıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) verilerine göre, dünyada 2,1 milyar kişinin evinde temiz su bulunmuyor. Bu kişilerin 844 milyonu ise içme suyu ihtiyacını karşılamakta zorluk çekiyor.  İçme suyuna erişemeyen kişilerin yüzde 80’inin kırsal bölgelerde yaşıyor olması, bu bölgelere yapılan yardım faaliyetlerini daha da önemini hale getiriyor.

 2019’da 814 su kuyusu açtılar

Kardeş Eli İnsani Yardım Derneği Genel Sekreteri Abdullah Zincirlioğlu, su kuyusu projelerinin detayları hakkında şu bilgileri verdi: “Somali’den Yemen’e, Uganda’dan Bangladeş’e fakir halkların bulunduğu tüm bölgelerde temiz suyun temin edilebilmesi için projeler yürütüyoruz. Gittiğimiz her bölgede, halkın ihtiyacına yönelik özelliklerde su kuyuları açıyoruz. 6 çeşmeli, 12 çeşmeli veya şadırvanlı su kuyuları aynı anda birçok kişinin su ihtiyacını karşılayabiliyor. Su kuyularının konumunu seçerken de okul, yetimhane, cami gibi merkez noktalarda olmasına dikkat ediyor, daha fazla kişinin temiz sudan yararlanmasına özen gösteriyoruz. Geçtiğimiz yıl 814 adet su kuyusu açtık.  2020’de bu sayıyı artırarak daha çok insanı temiz suya kavuşturmak istiyoruz.”  

 Her damla bir hayata dokunuyor

Zincirlioğlu, yapılan bağışlar ve su kuyusu açılışı hakkında “Yapılan her bağış çok kıymetli. Hayırseverler bazen bir su kuyusunun tüm maliyetini üstlenirken bazen de birkaç bağışçı birleşerek su kuyusu projelerimize destek oluyorlar. Web sitemizin online bağış kısmından ya da SMS yolu ile tarafımıza ulaşan bağışlar bir su kuyusu maliyetini karşıladığında, proje kapsamındaki bölgeye giderek 2 ila 8 hafta içinde kuyunun açılışını gerçekleştiriyoruz.” açıklamasında bulundu.

 

Kardeşeli İnsani Yardım Derneği hakkında:

 

Kardeşeli İnsani Yardım Derneği; bölge, din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın dünyanın herhangi bir yerinde sıkıntıya düşmüş, felakete uğramış, zulüm görmüş, aç ve açıkta kalmış; savaş, tabii afet gibi sebeplerle mağdur olmuş, yaralanmış, sakat kalmış; evsiz, yurtsuz, tüm insanlara insani yardım ulaştırmak ve bu insanların tüm yaşam hak ve özgürlüklerini ihlal edilmesini önlemek üzere 2006 yılından bu yana çalışmaktadır. Gönüllü faaliyetlerle başlayan ve 2006 yılında kurumsallaşan bu çalışmalar ile kısa sürede Türkiye’den tüm dünyaya ulaşan bir hayır köprüsü olmuştur. Kardeşeli İnsani Yardım Derneği misyonunu gerçekleştirirken tüm dünyada öncelik sırasına göre; Savaş ve savaşın etkisinin sürdüğü bölgelerde Afet bölgelerinde Yoksulluk olan ülke ve bölgelerde, faaliyet yürütmektedir.

Paylaş
SON HABERLER
 • 12 ÜLKEDE 1.684.000.00 KİŞİYE ULAŞTIK
  2020 yılı kurban bağışı organizasyonu için 12 ülkede 93 bölgeye yardımlarını ulaştıran Kardeş Eli Derneği, 1.684.000.00 kişiye bayram sevinci yaşatarak bu bayramda ihtiyaç sahiplerinin yanında oldu
 • Ramazan Ayı Yardımlarını 16 Ülkeye Ulaştırdık
  Ramazan ayı yardım çalışmalarımız ile binlerce kişiye iftar yemeği, kumanya ve giysi yardımında bulunarak 16 ülkeye ulaştık.
 • Çocuk Çocuktur!
  Bugün bir tercihle karşı karşıyayız: ya çocuklara yardım edeceğiz ya da dünyamızın bugünkünden de eşitsiz ve adaletsiz hale gelmesine göz yumacağız.
 • Kardeşeli2020 Yılı Vacip Kurban Fiyatlarını Açıkladı
  Birliği, beraberliği, hali anlamayı, vefakarlığı ve paylaşmayı gösteren Kurban bağışı için 2020 yılı Küçükbaş kurbanlık fiyatı 585₺, büyükbaş hisse fiyatı ise 485₺ olarak belirlendi.
 • 1 Kap Mama
  Farkındalığın büyümesi için #1KapMama ile paylaşım yaparak daha fazla insana ulaşalım.