Doğu Türkistan Yardım Bekliyor | Kardeş Eli
FAALİYETLERİMİZ

Doğu Türkistan Yardım Bekliyor

Doğu Türkistan, 1949 yılından beri Çin’in hakimiyetinde bulunuyor. Doğu Türkistan çöllerinde inşa edilen ve içerisinde binlerce Türkistanlı kardeşimizin tutulduğu toplama kampları daha da büyümektedir. Kardeşlerimiz kısıtlı imkanlar ile var olma mücadelesi veriyor. Çin Hükümeti ise baskılarına devam ediyor. Bölgede yerel kültür ve dini inançların yaşanması kısıtlanarak fertler öz kimliklerinden uzaklaştırılmaya çalışılıyor. Erkeklerin sakal bırakmaları engelleniyor, kadınların uzun kıyafet giymeleri engelleniyor. Hatta düğünlerde alkol kullanmaları için halk zorlanıyor.

Doğu Türkistan’da Kardeşlerimiz Zulüm Altında

Geçmişte okul, hastane, kamu binası olarak hizmet veren birçok bina kamplara dönüştürülüyor. Kampların sayısı tam olarak bilinmiyor. Allah’a inanmadığına ve dini reddettiğine dair belgeler imzalatılıyor. Camiler Cuma namazlarında bile boş. Çünkü camiye gelenler kayda alınıyor ve fişleniyor. Doğu Türkistan’da tutuklanan ve gözden kaybolan insan sayısı günden güne artıyor. Bu bölgede yaşayan 3 milyonu aşkın Uygur Türk her türlü işkenceye maruz kalıyor. Dinlerinden dönmeleri için baskılar uygulanarak Doğu Türkistan’da yaşayanlar intihara sürükleniyor.

Çin Hükümeti dünyanın gözü önünde soykırım yapıyor. Fakat hiç kimse buna dur demiyor. Kısırlaştırma ve işkenceler günden güne artıyor. Çin’in güvenlik güçleri toplu halde geziyor ve kendilerine göre şüpheli gördükleri Uygur Türklerini gözaltına alıyor. Başlarına siyah örtü geçirerek bilinmeyen yerlerdeki kamplara götürüyorlar.

Bölgede yaşayan sakinlerin söylediklerine göre tutuklananlar bir daha evlerine geri dönmüyor. Sokaklarda güvenlik güçleri ve birkaç erkek turist dışında genç erkek görmek neredeyse imkansız. Doğu Türkistan'da bulunan kardeşlerimizin çektiği bu zulümün artık son bulmasını istiyoruz.

Bu ve bunun gibi konular hakkında daha detaylı bilgi almak için web sitemizdeki İnsan Hakları ve Acil Yardım gibi sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.