Diyanet İstişare Kurulu Ramazan 2020 Hakkında
FAALİYETLERİMİZ

Diyanet İstişare Kurulu Ramazan 2020 Hakkında

 

Ramazan ayının dinimizde önemi büyüktür ve diğer aylara göre daha seçkin bir yeri vardır. Kuran- Kerim bu ayda indirilmiştir.

 

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi Ramazan ayı içerisinde kutlanır. Oruç da bu ayda tutulur. Bu nedenle Müslümanlar tarafından kutsal bir aydır.

 

Ramazan ayında tutulan orucun en önemli hikmeti nimetlerin kıymetini anlamak ve şükretmektir. İnsanların geçim şartları ve yaşadıkları coğrafya farklı olabilir. Oruç tutan insanlar mazlum coğrafya üzerinde bulunan savaşlar, iklim koşulları ya da salgın hastalıklar nedeni ile yaşam mücadelesi veren kişilerin ne zorluklar ile karşılaştıklarının farkına varırlar.

 

İftar, Ramazan ayında Allah rızası için tutulan oruçların, güneşin ufuktan kaybolduğu zamanlarda ezanın okunması ile açılmasıdır. Diyanet yüksek istişare kurulunun yaptığı açıklama ile seyahat edenler ise bulundukları yere göre iftar yapmalıdırlar. Seyahate çıkan kişiler dilerse oruçlarını kazaya da bırakabilirler.

 

Sahur ise, Müslümanların oruç tutmadan önce imsak vaktine kadar yedikleri ve içtikleri sünnet olan vakittir. Sahur oruç tutacak olan kişilere dayanma gücü vereceğinden sahura kalkmak önemlidir.

 

Diyanet İşleri: 2020 Ramazan Ayı Hakkında

Peki Ramazan, 11 ayın sultanı Ramazan ayı ne zaman başlayacak? İşte Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Günler Takvimi tarafından belirtilen Ramazan başlangıç tarihi 24 Nisan 2020. Bu tarihte başlayacak olan 2020 yılı Ramazan Ayı 23 Mayıs 2020 Günü sona erecek.

 

Milyonlarca Müslüman tarafından beklenmekte olan Ramazan ayı bu tarihte sona erecek ve Ramazan Bayramının ilk günü 24 Mayıs 2020 Pazar günü olacak. Ramazan ayının ve takip eden Ramazan Bayramının Müslümanlar ve tüm insanlık için daha güzel bir hayatın ve dünyanın inşasına vesile olmasını Cenâb-ı Allah’tan niyaz ediyoruz.

 

Ramazan ayı muhtaç durumda olan kardeşlerimize yardım ayıdır. Diyanet Ramazan 2020 fitre bedelini 27 lira olarak açıkladı. Fitre, Ramazan Bayramı’na kavuşan, kendi ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra belli bir mala sahip olan kişilerin yerine getirmekle yükümlü oldukları mali bir ibadettir. Yine hastalık sebebi ile oruç tutamayan Müslümanların tutamadıkları gün kadar Diyanet işleri başkanı tarafından açıklanan bedel üzerinden fakirlere yardım etmeleri gerekir.

 

Ramazan ayı birlik, beraberlik, bereket ve paylaşım ayıdır. Ramazan ayında içecek temiz su dahi bulamayan, sofrasında sıcak bir çorbası bulunmayan, açlıkla mücadele eden Müslüman kardeşlerimize bu kutsal ayda yardımcı olmak için fitrelerinizi Kardeşeli derneği aracılığı ile bağışlayabilirsiniz. Böylece Müslüman kardeşlerimizin sofrasında sizin de bir tuzunuz bulunsun sıcak bir yemek bu mazlum kardeşlerimizin de boğazından geçsin.

 

Suriye gibi uzun zamandır savaşların olduğu yerlerde insanlar günlük hayatta bile birçok zorluk yaşamaktadırlar. Bayramlarını bayram gibi kutlayamıyorlar.

 

Ramazan bereketini eskisi gibi yaşayamıyorlar. İftar ve sahurda yiyecek ekmek bulmakta bile zorluk yaşıyorlar. Gerekli olacak giyim, gıda, barınma ve temel ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar.

 

Ramazan ayında, Suriye, Somali, Gazze gibi daha birçok ülkede yaşayan Müslüman kardeşlerimize ramazan ayında Kardeşeli olarak sizin adınıza yardımlar götürmekteyiz. Diyanetin belirlediği 27 liralık bağışlarınız ile bir ailenin sofrasında siz de yer alabilirsiniz. Verilecek iftar yemekleri ile Yoksul Müslüman kardeşlerimizin Ramazan’ı Ramazan gibi yaşamalarını sağlayabilirsiniz.

 

İnsanların yüzlerinde bir an bile olsa gülümseme görmek, çocukların gözlerinde oluşan ışıltıyı görmek dünyanın hiçbir mutluluğuna bedel değildir. Yine geçim sıkıntısı yaşayan insanların geçimlerine ufak dokunuşlar onları rahatlatacaktır. Bu insanların dualarını almak, onların yalnız olmadıklarını onlara hissettirmek isteyenler için Ramazan ayı en bereketli ay olmaktadır.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı: Coronavirüs Hakkında Ne Söyledi?

Ülkemizde olduğu gibi dünyanın her ülkesinde yeni tip corona virüs salgını görülmektedir. Bu corona virüs salgınına karşı alınan tedbirlerle salgının önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Afrika, Asya, Uzak Doğu’da bu salgından daha fazla ölümler ile karşılaşılmaktadır. İnsanlar açlıktan, susuzluktan ve sıtma gibi salgın hastalıklar yüzünden hayatlarını kaybetmekte.

 

Prof. Dr. Ali Erbaş yaptığı açıklama ile coronavirüsün yayılma riskine karşı alınan tedbirler arasında Cuma namazı ve kandil gecesinde cami ve mescitlerin kapalı olacağını belirtti. Beraberinde Cuma namazı ile sala verilmeyeceğini söyledi. Bu alınan tedbirler insanların can güvenliğini sağlamak, sağlıklarını korumak ve corona virüsten en çok etkilenen yaşlıların korunmasını sağlamaktır.

 

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan uyarılara dikkat ederek bu salgının önüne geçilebilir. Alınan tedbirler sayesinde bu süreç en az zararla atlatılabilir. Eller sık sık yıkanmalı ve temiz tutulmalı, kişilere bir metreden fazla yaklaşılmamalıdır. Kalabalık yerlerde uzak durulmalı ve hastalık belirtilerinin görülmesi durumunda sağlık kuruluşları ile irtibata geçilmelidir.

 

Diyanet Ramazan ve coronavirüs tehlikesi hakkında bu açıklamaları yaparken, spor haberleri gibi kaynaklardan alınan bilgiler de son dakika gelişmelerinin bu virüse karşı alınan önlemlerin her alanda yoğunlaştığını gösterdi. Dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıkladığı tedbirlerin de doğru kararlar olduğu düşünülebilir.