BAĞIŞ YAP

Arakan Bangladeş Kampları Yardım Bekliyor..!

Bağlantılar

 

Bangladeş’de kurulan Kutupalong Kampı’na sığınan Arakanlı Müslümanlar evlerine dönmek istiyorlar. 2017’de bölgedeki Müslümanlara yönelik başlayan kıyımlar neticesinde 700 binden fazla Arakanlı mülteci Bangladeş’deki kamplara sığındı.

Myanmar sınırında Cox’s Bazar şehrindeki bu kamplarda resmi rakamlara göre 750 bin resmi olmayan rakamlara göre ise 1.1 milyon mülteci var. Bölgedeki kamp kompleksi halihazırda dünyanın en büyük mülteci bölgesi.

Arakan’daki sorun aslında yeni değil. 1930’larda başladı ve aralıklarla devam etti. Yüzbinlerce insan katledildi, yüzbinlercesi de yerinden yurdundan oldu. Arakan, Myanmar’ın Bangladeş sınırındaki bir eyaletti. Müslüman Rohingyalar ile budist Rakhineler yaşıyor. Bizim “Arakanlı” dediğimiz insanlar bölgede “Rohingya” olarak adlandırılıyor.

Meselenin temelinde Myanmar’ın Rohingyaları vatandaş olarak kabul etmemesi var. Myanmar’a göre Rohingyalar aslen Bengalli göçmenler. Zamanında çalışmak için geldiler ve orada kaldılar. Dolayısıyla vatandaşlık hakları yok.

Mülteciler de kendi topraklarına geri dönmek istiyorlar.

Kampı bekleyen en büyük tehlike yakında başlayaması beklenen olan yağmurları ve siklonlar. Kamplardaki kulubelerin şiddetli yağmur ve siklonlara dayanması mümkün değil. Ayrıca kamp küçük tepeciklere kurulduğu için yağmurla birlikte toprak kaymasının yaşanması da kaçınılmaz. BM’ye göre en 100 bin kişi bundan etkilenecek.

Bu kapsamda Kardeş eli İnsani Yardım  Derneği tarafından Arakanlı Kardeşlerimiz için   yardım kampanyası Başlatıldı. 

Siz de bağışlarınızla zulüm altında yaşayan kardeşlerimizin elinden tutabilir ve onlara umut olabilirsiniz.
 
Bedenen ve Manen İşkencelere Mağdur Olup  Hayatta Kalma Mücadelesi veren Kardeşlerimize Sizde, Gıda Paketi,  Giysi, Su, Hijyen Kiti nin bulunduğu 200 liralık Acil Yaşam paketi Yardımında Bulunun...

Arakanlı Kardeşlerimize  Acil yardım yapmak  için 0216 224 2 224 iletişim numaralarından destek olabilir, www.kardeseli.org.tr den online bağış bölümünden veya havale ve EFT ile yardım yapabilirsiniz..

Paylaş