BAĞIŞ YAP

Afrika Fidan Projesi

Bağlantılar

Afrika Fidan Projesi

Dünya ekonomisinde %2,3 gibi düşük bir pay alan, nüfusunun %50’dan fazlasının günlük gelirinin 2 doların altında olduğu Afrika, gelir dağılımı açısından da oldukça dengesiz bir konumda bulunmaktadır. Özellikle Sahra altı Afrika ülkelerinin söz konusu göstergeler neticesinde dünya ticaretinin bir hayli gerisinde bulundukları görülmektedir..

Dünyanın en eski geçim kaynağı olan çiftçilik Afrika’nın kalkınmasında en önemli faktördür. Afrika’daki açlığın ve fakirliğin önlenmesi için tarımsal projeler, hayati derecede önem taşımaktadır. Bir çok  Afrika ülkesinde iklim şartları ve toprak özelliklerine göre küçük ve büyük tarım projeleri yapmak mümkündür. Devletler ve sivil toplum kuruluşları  bütçeleri miktarınca tarımsal projeler yaparak, açlığın ve fakirliğin önlenmesine katkıda bulunabilirler.

Kardeş Eli  olarak, arazinin ve iklimin müsait olduğu bu ülkede çiftçilik projesi kapsamında mango, ananas ve papaya meyve fidanları dikerek, yoksul halkın geleceğine yönelik çok önemli bir maddi  getirisi olan bir projeyi gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Gerek ülke içi tüketiminde  ve gerekse yurtdışı ihracatında rağbet edilen bu meyvelerin fidanlarını arazileri olan ancak maddi imkanı olmayan yoksul köylülere dağıtmak suretiyle çok önemli kalıcı bir projeye imza atmış bulunmaktayız.

 

22 Aralık 1914 yılında Sarıkamışta Şehit Olan  90 bin Şehidimize ithafen 90 bin adet Fidan Projesini Afrika'da Açlık ve Fakirlik çeken kardeşlerimize geçim kaynağı olsun için ananas, mango ve papaya meyve fidanının dikimini başlattık.

 

Bir ananas meyve fidanı dikildikten 1,5 yıl sonra 2 adet meyve vermeye başlamaktadır. Ananas fidanı her yıl büyüdükçe meyve sayısı da artırmaktadır. Ancak bir ananas fidanı en fazla 2 metre kadar büyür ve yetişkin bir fidanda 3-4 adet meyve olur. Buna mukabil metrekareye fidan dikimi fazlar olur. Normal büyüklükte bir ananas meyvesi ülke içi pazarlarda 1€, değerinde satılmaktadır.

 

Papaya fidanı da dikildikten 2 yıl sonra meyve vermeye başlar. Papaya ağacı her yıl büyüdükçe meyve sayısı artar. Yetişkin bir papaya ağacından yılda en az 50 adet meyve alınmaktadır. Bir papaya meyvesi 600 gr ile 800 gr arasındadır. Orta büyüklükteki bir papaya meyvesi ülke içi pazarlarda 1€, değerinde satılmaktadır.

 

Mango fidanı dikildikten 5-6 yıl sonra meyve vermeye başlamaktadır. Ağaç büyüdükçe her yıl meyve sayısı da artmaktadır. Mango ağaçları ceviz ağacı büyüklüğü kadar olur ve çok uzun yıllar meyve verirler. Yetişkin bir mango ağacından en az 150 kg meyve alınabilmektedir. Mango meyvesi Uganda için önemli bir ihracat meyvesidir. 1 kg mango ülke içi pazarlarda 0.50€, değerinde satılmaktadır.

 

Bu bilgileri göz önünde bulundurarak,her bir fidan için  taşıma ve dikim masrafları dahil  50 tl, karşılığında diktiğimiz 90bin adet fidanın 2 yıl sonra meyve vermeye başladığında yoksul Uganda halkına ne kadar büyük bir maddi katkı sağlayacağı apaçık görülmektedir.

 

Sizde dünyada dikili ağacınız olmasını istiyorsanız 50 tl yardımda bulunarak Afrika Fidan Projemiz kapsamında bir ailenin geçimine destekte bulunablirsiniz..

 

Paylaş